Friday, 30 November 2012

کاوچسرفینگ


کاوچ سرفینگ نام یک شبکه اینترنتی رایگان همانند فیس بوک است با این تفاوت که ملاقات ها حضوری انجام میشوند

این شبکه اینترنتی برپایه مهمان و مهمان پذیری بنا شده است .نحوه کار سایت به صورت تعامل دو طرفه است، در این بین یک نفر میزبانو نفر مقابل مهمان است .اصل و پایه کاوچ سرفینگ در خود کلمه محصور است . کاناپه سواری یا به عبارتی دیگر سفر کردن با حداقل امکانات و با کمترین هزینه ممکن اما بانهایت بهره برداریفرهنگی و اجتماعی. سیستماصلیاینشبکه بر اساس ' Housting' و ' surfing ' است.

سرفینگ یعنی اقامت یک مسافر در منزل یک بومی یا به عبارتدیگرتقاضایاقامت آن شخص از فرد بومیکه از طریق اینترنت برای یک مدت مشخص انجام میگیرد.هوستینگهم بهمعنی اقامت دادن بهمسافر بدون دریافت وجه و کاملارایگان است.

این یک قرار داد دو نفرهاست که هیچ یک ازطرفین هزینه ای رابرعهده شخص دیگر نمیگذارند و نهایتا اگر هزینهای انجام شود به خواست خود فرد بوده و هیچ تکلیفی بهعهده هیچ یک از طرفین نیست.نحوه اصلی کار با این سایت:قدم اول همانند همه سایت های دیگر ثبت نام کردن است، با یک تفاوت اصلی که نقطه طلایی در این سایت پر کردن تمام گزینه ها و ارائه تمام اطلاعات شماست. اعم از سن،مکان تولد،شغل،محل زندگی،علایق و دیگر اطلاعاتشخصی.هرچقدر پروفایلپرتری داشته باشید شانس این که افراد بیشتری شما را به عنوان مهمان بپذیرند خیلی بیشتر است ،این تلاش شخصی شماست که هر روز پروفایلتانرا ارتقا دهید و اطمینان بیشتری را نسبت به افراد این سایت از آنخود کنید .در حقیقت پروفایل شما مثل کارت اعتباری شماست ,کامنتهایی که شما از دیگران دریافت میکنید اعتبار شما هستد،از انجایی که همه چیز بر پایه اعتماد جلو میرود باید نهایت سعیتان را برای جلب اعتماد بکنید .اصل شماره یک این است که همیشه دنبال مهمان شدن نباشید یعنی این که شما هم گاهی در نقش میزبان ظاهر شوید.

برای رفتن به خانه هرکسی کافیست درخواستخود را به شخص موردنظر نوشته و منتظر بماندید تا میزبان جواب شما را بدهد.از آنجایی که طرفین هم دیگررا نمیشناسند و با روحیات هم آشنایی ندارند و بر اساس تجربیات افراد این سایت , گفته میشودکه تقاضای مهمان شدن بیش از ٢ روز نکنید. در صورتی که همه چیز بر وفق مراد طرفین پیش رود میشود مدت اقامت را با رضایت میزبان افزایش داد.

هدف از این نوع سفر کردن انتقال فرهنگ ,مذهب ,و سنتها است.پس همراه داشتن هدایایی که یادآور فرهنگ مهمان باشند فکر زیرکانه و زیبایی است این هدایامیتواند یک کتاب یک مجسمه و یاحتی خوراکیهایمحلیباشد. این سیستم مسافرت کردن مدت زیادی نیست که بازار داغی پیدا کرده است ,اما در امریکا باتوجه به این که با مساحت زیادی در ارتباط هستیم و دامنه فرهنگ بسیار گسترده تر است شاید فاکتور اعتماد کمی به چالش کشیده شود. اما در اروپا هنوز فرهنگ مسافرت به این طریق باب نشده و این خود راهی است برای اعتماد بیشتر. قسمت اعظم کسانی که در اروپا به این سایت پیوستند از سطح فکری بالایی برخوردار هستند و این خود نکته مثبتی در این امر بهشمارمیرود.

به نقل از ویکیپدیا گفته میشود:

از بین افراد تنها ۸ درصد از سوی این سایت تایید شده‌اند و حدود ۶ درصد هم از نظر اخلاقی ضمانت شده‌اند. اما بقیه اعضا – یعنی بیش از ۸۰ درصد اعضا- تایید یا از نظر اخلاقی ضمانت نشده‌اند. شاید این موضوع کمی نگران کننده به نظر برسد چون فردی که به عنوان سفیر وارد این سایت می‌شود در واقع اعلام آمادگی می‌کند که میزبان دیگر سفیران باشد یا آنها را در خانه خود بپذیرد. اما از سال ۲۰۰۴ تا اوت ۲۰۱۱ که بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ دیدار و میزبانی انجام شده اتفاقی رخ نداده است. گفتنی است زبان پارسی به عنوان زبان رایج بیش از ۱۱ هزار نفر شناخته شده است. این آمارها نشان می‌دهد تعداد کاربرانی که از ایران به عنوان سفیر عضو این سایت شده‌اند حدود ۷ هزار نفر و ایران چهل و نهمین کشور در Couch Surfing است.

در هر شهری اعضای اصلی این سایت هر از گاهی مهمانی های کوچکی را در کنار هم راه اندازیمیکنندکه نه تنهااینکارباعث ترویج هرچه بیشتر این فرهنگ میشود بلکه بهانه ایبرای دور هم جمع شدن و آشنایی هرچه بیشتر افراد جدید است.

تورین از جمله شهرهای اروپا است کهگروهزیادی از این افراد را در دل خود جای داده ،گروه های بسیار فعال که عده کثیری از ایرانیها را تا به حال مهمان خانه های خود کردند. من اولین تجربه خود را در این مورداز تورین آغاز کردم ،تحت یک شرایط غیر منتظره و غیرقابلپیشبینی در حالی که هیچ کس را در تورین نمی شناختم ،وارد سایت شدم و ظرف کمتر از ١١ ساعت با استقبال عجیبی رو به رو شدم.

١٧ نفر به در خواست میزبانی من در حالیکههنوزپروفایلکاملی نداشتم پاسخ مثبت دادند و در این بین با ایتالیایی های فارسی زبانی آشنا شدم که برای چند ساعت گپفارسی زدن,من را به نوشیدن قهوه دعوت کردند.

در این بین هم یک نفر من را به نوشیدن چای لاهیجان دعوتکرد .در شهری که هیچکس را نمیشناسی شروع منحصر به فردی بود .

و در نهایت با خانواده فوق العاده ای آشنا شدم که در تمام مدتی کهدنبال خانه میگشتم همراه و حامی من بودند و از هیچ کمکی دریغ نکردند ،و نکته بسیار جالب تر این است که شاید این خانم از افرادی باشند که به گروه ترنج بپیوندند .

از آنجایی که خودم یک دختر تنها بودم سفارشی برای خانمهایی باشرایط خودم دارم:شاید انتخاب خانم مجردی مثل خودتان انتخاب عقلانی باشد اما شاید انتخاب خانواده تصمیم بهتری است.در صد اتفاق های ناگوار در خانواده ها خیلی پایین تر است.

و در نهایت اعتماد اصل طلاییاست،باور داشته باشیم که در شرایط سخت هم بهترین ها اتفاق میافتند،و باور داشته باشیم که اگر به کائنات انرژی مثبت دهیم بازگشتش را به وجودمان حس میکنیم

پس فرصت را از دست ندهید و برنامه سفر آینده خودتان را از حالا مشخص کنید http://www.couchsurfing.org/

موفق باشید .

بکوشیم که نام ایرانی ما در همه عرصه ها درخشانبماند ،باشدکهبرای همه شروع خاطرات نو و زیبا شود.